5 rzeczy, które mogą wstrzymać proces zaciągania kredytu hipotecznego

kredyt hipoteczny

Mało kto (szczególnie w Polsce) może pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę. Można uznać, że jest to nieosiągalne dla większości społeczeństwa. Z kolei zakup mieszkania od dewelopera to niespełnione marzenie większości z nas. Jedynym wyjściem z tej niewątpliwie trudnej sytuacji jest staranie się o kredyt hipoteczny.

Do samego procesu warto jest się dokładnie przygotować. Nie chodzi tutaj jedynie o finanse ale również merytoryczne opracowanie pewnych aspektów. Musisz wiedzieć, że niektóre wcześniejsze decyzje mogą opóźnić, znacznie utrudnić lub całkowicie wstrzymać przyznanie nam pieniędzy.

Faktem jest, że nie na wszystko mamy wpływ. Większość kredytobiorców może przecież podejmować różne, znaczące decyzje nieco później- tuż po przyznaniu kredytu. Jakich 5 rzeczy kategorycznie unikać, chcąc starać się o kredyt hipoteczny?

kredyt hipoteczny procedury

Nie zmieniaj nagle pracy

Jest to jedna z najbardziej bezspornych rzeczy, jednak jak się okazuje, wiele z nas o tym zupełnie zapomina. Kredyt hipoteczny, a właściwie próba jego zaciągnięcia to bardzo skomplikowany proces, w którym każdy człowiek musi udowodnić swoją stabilność finansową i wykazać zdolność kredytową. Zmiana pracy tuż przed, przynosi w większości przypadków jedynie odwlekanie w czasie przyznania nam znaczących pieniędzy.

Musimy na ten punkt spojrzeć z innej perspektywy. Po pierwsze, może się wydawać, że zmiana pracy na lepszą/lepiej płatną jest czymś pozytywnym i zostanie to docenione przez bank. Dzięki tej zmianie mamy m.in. większą zdolność kredytową. Jeśli chodzi o sam kredyt hipoteczny to z jego przyznaniem nie powinno być problemu. W grę wchodzi tutaj głównie czas. Jeśli go nie masz, wtedy może pojawić się pewien kłopot.

Często na zakup mieszkania od dewelopera musimy zdecydować się dosyć szybko, ponieważ potrafią się one sprzedać w okamgnieniu. W większości przypadków zmiana pracy wstrzymuje nasz kredyt na co najmniej 3 miesiące. W innych bankach może wyglądać to nieco inaczej.

Nie przechodź na własną działalność gospodarczą

Może się wydawać, że założenie własnej działalności gospodarczej może przynieść sporo korzyści, nie tylko finansowych, ale również odnoszących się do zaciągania kredytu. Okazuje się jednak, że w oczach banku jest to sytuacja nawet gorsza niż zmiana pracodawcy. Ocena ekspertów jest jednoznaczna – jest to jedna z najgorszych rzeczy, jaką możesz zrobić przed staraniem się o pieniądze na mieszkanie od dewelopera.

Jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny, a Twoja firma ma miesiąc czy dwa, najprawdopodobniej Twój bank ruszy z procedurami dopiero za około 12 miesięcy. Większość z nich zaakceptuje dochód uzyskany z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, po czasie około 12 miesięcy. Niektóre banki wymagają nawet dłuższego okresu prowadzenia firmy (np. 2 lata).

zakup mieszkania od dewelopera

Nie zaciągaj innych kredytów

Życie może być w pewnych momentach nieprzewidywalne. Na takie ”wyjątkowe” i nagłe sytuacje banki chętnie dają nam pożyczki, kredyty gotówkowe czy możliwość korzystania z kart kredytowych. Często zaciągamy również pożyczkę gotówkową na wkład własny. W chwili starania się o kredyt hipoteczny nie powinniśmy mieć innych zobowiązań finansowych.

Jednak, jeśli jesteś szczęściarzem i masz wysokie dochody nie musisz się tym bardzo przejmować. W takiej sytuacji można być w trakcie spłacania nawet kilku kredytów. Jeśli mimo tego Twoja zdolność kredytowa jest nadal wysoka, nie ma powodów do obaw. W większości przypadków, inna pożyczka czy regularne używanie karty kredytowej, limity na koncie itd. przeszkadzają w uzyskaniu odpowiedniego kredytu hipotecznego.

Nie idź na zwolnienie lekarskie

Jest to ważna kwestia, o której nadal wie zbyt mało ludzi. Na bankowych drukach dotyczących zatrudnienia i wysokości zarobków, zazwyczaj widnieje informacja mówiąca o tym, czy dana osoba przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim.

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego, że jeśli pracodawca zaznaczy „TAK”, praktycznie w 100% dyskwalifikuje to naszą aplikację o kredyt. Nie zważając na to, że na zwolnieniu lekarskim otrzymujemy wypłatę, banki bardzo opornie podchodzą do takich sytuacji. W niektórych, analityk kredytowy będzie bardzo wnikliwie i uważnie badał temat. Jak widać, mieszkanie od dewelopera w tym przypadku może przestać być w zasięgu naszego portfela na wiele miesięcy.

Co więcej, pensja na zwolnieniu jest nieco mniejsza, co może negatywnie wpłynąć na naszą zdolność kredytową. Eksperci przestrzegają nas przed taką sytuacją. O ile zwolnienie jest jedynie kilkudniowe, a my możemy zaczekać kilka dni z wizytą w banku, nie ma z tym większego problemu. Najgorsza sytuacja jest wtedy, kiedy starając się o kredyt hipoteczny, jesteśmy na dłuższym urlopie lekarskim. Dobrym przykładem w przypadku kobiet jest ciąża. Ubieganie się o kredyt powinno nastąpić przed zajściem w ciążę (jeśli zależy nam na czasie).

kredyt hipoteczny zasady

Przestań generować duże koszta w swojej firmie

Ostatni punkt dotyczy osób prowadzących firmę dłużej niż rok czy dwa.

Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny pamiętaj, aby dokładnie przemyśleć (i przeanalizować) duże ruchy finansowe w naszej firmie.

Warto pamiętać o tym, że podatki idą w parze z kredytami.

Rynek pierwotny mieszkań jest bezlitosny i wymaga sporej wiedzy. Jeśli nie dostaniesz wymarzonego kredytu, Twoje upragnione cztery kąty mogą stać się poza zasięgiem na wiele lat. Dlatego wszelakie ryzykowane ruchy w firmie powinny być na ten czas wstrzymane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *