JPK VAT – Jednolity Plik Kontrolny dla małych firm

jpk vat

Tylko do przyszłego poniedziałku, półtora miliona małych, polskich firm ma czas, żeby wysłać swoje pierwsze pliki JPK VAT. Warto więc po raz ostatni prześledzić całą ścieżkę przygotowania pliku. W tekście przybliżę tylko narzędzia darmowe, które są dostępne na stronach ministerstwa.

Gdy działalność gospodarczą prowadzi osoba fizyczna

Najłatwiejszą drogę generowania plików JPK VAT mają przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi. Może i całe szczęście ze względu na to, że tych firm jest najwięcej, a ponadto bardzo często nie korzystają z usług biur rachunkowych, bo raz, że drogo, a dwa – przy ograniczonej księgowości można sobie poradzić.

Ok. Jesteś w CEIDG, prowadzisz jednoosobową działalność i co dalej? Na stronie ministerstwa możesz bez problemu pobrać aplikację e-mikrofirma, która pozwoli Ci, po uprzednim zalogowaniu się, wprowadzić odpowiednie dane, niezbędne do generowania pliku. Co więcej, po wprowadzeniu wszystkich niezbędnych danych, z poziomu tej jednej aplikacji, możny wysłać plik.

I tyle właściwie. Trzeba przyznać, że działalności prowadzone przez płatników będących osobami fizycznymi, mogą bez trudności przygotować JPK. Schody przychodzą dopiero, gdy mowa o pozostałych formach prowadzenia przedsiębiorstwa.

Spółki

Nawet najmniejsze spółki cywilne, które są ułomnymi osobami prawnymi, nie mogą skorzystać z e-mikrofirmy. I to niezależnie od tego, czy upoważniły osobę fizyczną do podpisywania i wysyłania plików.

Jeśli prowadzisz taką firmę, również możesz wysłać JPK VAT z pomocą bezpłatnych narzędzi, jednak jest to już trochę trudniejsze. Przede wszystkim trzeba zacząć od przygotowania lub skorzystania z gotowego, udostępnionego na stronie ministerstwa pliku csv.

Kiedy już mamy gotowy (lub pobrany) szablon, możemy brać się do pracy. Zaczynamy od wypełnienia swoich danych w odpowiednich rubrykach, potem podajemy daty, później kolejno – faktury wystawione przez nas, ich sumę i sumę podatku, a następnie faktury, które wystawili nasi kontrahenci, ich sumę i sumę podatku.

Okej, niby nic, a jednak. Trzeba pamiętać o tym, żeby w pliku csv brać pod uwagę separator – w tym przypadku będzie nim przecinek. Druga rzecz, to format komórek – data w komórkach z datami, format ogólny w tekstowych. Potem zapis, ale pamiętając o tym, że pozostajemy przy pliku csv z separatorem w postaci przecinków.

Następna rzecz – tak przygotowany plik możemy importować do aplikacji klient JPK. W niej (dopiero w niej, a nie samodzielnie) zmieniamy format pliku na xml i ten ostatni (o ile nie pojawią się błędy), podpisujemy (możemy e-puapem, jeśli jesteśmy upoważnieni przez spółkę) i wysyłamy.

To tyle, o ile nie wystąpią błędy. Klient JPK sprawdza pliki, jeśli chodzi o format danych w komórkach, ale też wartości w komórkach, gdzie wprowadzamy sumy. Niemniej, reszta zależy od tego, na ile dokładnie wypełniliśmy plik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *