Pożyczka czy kredyt? Wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie

Jeśli nie jesteś szczególnie biegły w produktach finansowych dostępnych na rynku, być może zastanawiasz się, czym różni się pożyczka od kredytu. Jeśli potrzebujesz gotówki, którą zamierzasz oddać w ratach, masz do dyspozycji oba rozwiązania, a każde z nich regulowane jest innymi przepisami. Kredyt a pożyczka to dwie opcje, które różnią się pod względem prawnym i są to dwa zupełnie różne produkty oferowane przez instytucje finansowe.

 

Określeń kredyt i pożyczka używa się zamiennie tylko w języku potocznym. Formalnie są to dwie zupełnie inne formy użyczania gotówki przez odmienne instytucje. Każda z opcji jest regulowana innymi przepisami. Zasady udzielania kredytów określa prawo bankowe. W przypadku pożyczek zasady przyznawania są zaś regulowane przepisami kodeksu cywilnego.

 

Kredytów udzielają wyłącznie banki. Pożyczki są zaś udzielane przez instytucje pozabankowe oraz prywatne. Z tego powodu ich udzielanie opiera się na o wiele prostszych zasadach i jest obwarowane mniejszą ilością przepisów i formalności. Pożyczka do kwoty 500 zł nie wymaga nawet formy pisemnej.

 

Kredyt a pożyczka, jakie opłaty?

 

Rozważając opcje kredyt a pożyczka, należy wziąć pod uwagę, że każda z nich wiąże się z innymi opłatami. Wzięcie kredytu w banku wiąże się z prowizją oraz spłatą odsetek. Instytucje pozabankowe często udzielają zaś pożyczek bezpłatnie. Należy jednak mieć świadomość, że niektóre oferty zawierają ukryte opłaty i zawsze należy dokładnie zapoznać się z każdą umową, którą zamierzamy podpisać. Bardzo często instytucje rzeczywiście udzielają pożyczki całkiem za darmo, jednak tylko pierwszy raz. Spłata każdej kolejnej wiąże się z opłatami o wiele większymi niż w banku. Zaciągnięcie długu powinno być zatem dokładnie przemyślane. Należy obliczyć, czy faktycznie będziemy w stanie spłacić darmową pożyczkę, by nie wpaść w spiralę długów i nie zaciągać następnych zobowiązań na rzecz spłaty poprzedniego.

 

Kolejną różnicą jest cel, na który przyznawane są jest pożyczka oraz kredyt. Kredyt w banku udzielany jest na konkretny, ściśle określony cel. Do dyspozycji mamy np. kredyty hipoteczne, kredyty na samochód czy formowe. Tylko w niektórych przypadkach zdarza się, że banki udzielają kredytów na dowolny cel. W przypadku pożyczek nie musimy zaś informować instytucji finansowej, na co zamierzamy przeznaczyć otrzymaną gotówkę.

 

Rozważając opcję kredyt a pożyczka, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim stan naszego budżetu oraz okres, jaki zamierzamy przeznaczyć na spłatę. Nie bez znaczenia jest również to, jak bardzo nam na czasie. Pożyczki przyznawane są szybciej i bez dodatkowych formalności. Kredyty bankowe są zaś produktami przeznaczonymi dla osób, które mogą i zamierzają poświęcić na spłatę zobowiązania więcej czasu. Są to też produkty pewniejsze i wzbudzające zwykle większe zaufanie. Nie ma jednak reguły. Wybór będzie uzależniony od oferty oraz od konkretnych potrzeb. Każdorazowo należy dokładnie zapoznać się z zasadami i przeczytać umowę, którą zamierzamy podpisać. Zarówno w banku, jak i w instytucji pozabankowej możemy pożyczyć pieniądze na korzystnych dla nas warunkach, jednak decyzja musi być podjęta z rozwagą oraz po odpowiednio długim namyśle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *