Pożyczka od osób prywatnych – przepisy (1)

kredyt hipoteczny zasady

Zamienne mówienie o kredytach i pożyczkach jest dość powszechne. Jednak są to dwie różne instytucje, zresztą osobno regulowane przepisami prawa. Dodatkowo, pomiędzy nimi możemy znaleźć spore różnice. Jedną z nich jest to, że pożyczkę, inaczej niż kredyt, możemy uzyskać od osób prywatnych.

Co możemy pożyczyć?

Jeśli otworzymy kodeks cywilny, przeczytamy, że pożyczka, czy raczej umowa pożyczki, to przeniesienie na własność pieniędzy, albo rzeczy, które są oznaczone co do gatunku. Co to oznacza w praktyce?

Przede wszystkim własność. Osoba, która bierze pożyczkę od osób prywatnych, zostaje właścicielem rzeczy lub pieniędzy. Przedmiot pożyczki to kolejna rzecz – nie trzeba się ograniczać do gotówki. Pożyczyć można równie dobrze komputer, czy też jakąś maszynę potrzebną w domu.

Ważne jest jeszcze to, że chodzi o rzeczy oznaczone co do gatunku. To znaczy, że w umowie wpisujemy np. wymagania techniczne spełniane przez komputer, ale nie „komputer X, kupiony przez pożyczkodawcę 22 lutego 2018”. Oznaczenie co do gatunku sprawia, że jako pożyczkodawcy, nie możemy domagać się zwrotu konkretnej rzeczy. Tak samo, jak w wyniku obrotu gospodarczego nie otrzymamy już tych samych pieniędzy.

umowa pożyczkiUmowa pożyczki

Jak zawrzeć umowę pożyczki? Wszystko zależy od tego, o jakich wartościach mówimy. Jeśli chodzi o pieniądze lub o rzeczy warte 100 złotych lub mniej, to możemy nie przejmować się formą umowy. Pisemnie, ustnie – bez większego znaczenia. Jeśli jednak chodzi o wartość przekraczającą 100 złotych, to potrzebujemy dokumentu. Dokumentu, czyli nośnika informacji, który wskaże pożyczkobiorcę i pożyczkodawcę.

Zerwanie umowy o pożyczkę przez pożyczkodawcę

Pożyczkodawca, zanim przeniesie własność rzeczy lub pieniędzy, ale już po podpisaniu umowy, może się z niej wycofać. Warunkiem jest jednak sytuacja majątkowa pożyczkobiorcy, o której nie wiedział w momencie zawierania umowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *