Rozliczenie PIT – ostatni dzwonek!

ulga rehabilitacyjna, ulga internetowa

Nieubłaganie zbliża się ostateczny termin, w którym można rozliczyć PIT-37, PIT-36 i PIT-38. Termin ostatecznego składania wniosków wypada 30 kwietnia 2018 roku. Do dyspozycji podatników zostały udostępnione różne formy przesyłania formularzy – wysyłka pocztą tradycyjną, drogą internetową, bądź osobiście, udając się do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.

Konsekwencje niezłożenia wniosku, bądź braku wpłaty

Jeśli chodzi o wszelkie płatności na konto Urzędu Skarbowego, mamy kilka możliwości. Wpłatę można dokonać na poczcie, w banku, online, lub we właściwym Urzędzie Skarbowym. Jeśli nie pofatygujemy się w celu złożenia zeznania podatkowego do daty ostatecznego przyjmowania wniosków, bądź nie zapłacimy wskazanej kwoty, musimy liczyć się z konsekwencjami. Najłagodniejsze jest zablokowanie rachunku bankowego i zajęcie kwoty odpowiadającej tej, od której się uchyliliśmy. Fiskus może się również zwrócić do naszego pracodawcy, by ten potrącił nam należność z wypłaty. Jeśli dochodzi do dużo poważniejszych uchybień, fiskus może zająć majątek – sprzęty gospodarstwa domowego, elektroniczne, a nawet nieruchomości.

Wypełnij dobrze druczek

Jeśli przelew wykonujemy tradycyjnie, ważne jest prawidłowe wypełnienie odpowiedniego druczka wpłaty/przelewu podatkowego. Trzeba zwrócić uwagę na właściwą nazwę Urzędu Skarbowego, prawidłowy numer rachunku bankowego, typ identyfikatora NIP bądź PESEL, symbol formularza oraz kwotę podatku. Jeśli decydujemy się na tę metodę, za datę wpłaty uznaje się tą widoczną na stemplu pocztowym. W przypadku przelewu internetowego, obowiązuje zasada daty księgowania pieniędzy na rachunku, czyli najczęściej jest to następny dzień roboczy. Jeśli kwota podatku którą musisz wpłacić, nie przekracza 1000 zł, możesz poprosić bliską osobę, aby wpłaciła ze swojego konta odpowiednią kwotę – przy większych sumach, trzeba dokonać przelewu ze swojego.

Ulgi podatkowe – nie zapomnij obniżyć swojego podatku!

Jeśli jeszcze nie dokonano rozliczenia podatkowego, warto zainteresować się dostępnymi ulgami. W zeznaniach podatkowych istnieje możliwość korzystania z ulg. Aby móc rzeczywiście zastosować je w praktyce, trzeba spełnić warunki do zastosowania ich w całym roku, za który składamy zeznanie. Ważna jest również dokumentacja potwierdzająca fakt, że ulga może być zastosowana, oraz w większości – trzeba wydać pieniądze na konkretne rzeczy, aby odliczyć to sobie w całości, bądź w części. Warto o tym pamiętać.

Niepełnosprawni, osoby chorujące, oraz takie, które na swoim utrzymaniu posiadają kogoś ze stwierdzoną niepełnosprawnością, mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Na stronie Ministerstwa Finansów, oraz na portalu podatkowym znajdziemy rozpiskę 15 punktów, tłumaczących jakie rzeczy odlicza nam ulga rehabilitacyjna. Aby móc z niej skorzystać, osoba składająca zeznanie, musi rozliczać PIT-36, PIT-37 lub PIT-28.

Jeśli korzystamy z sieci internetowej, ulga internetowa może być czymś co nas również zainteresuje. Internet w telefonie, sieć wi-fi w domu – nie jest to istotne, tak samo jak fakt, czy sieć jest używana w miejscu publicznym, bądź lokal w którym jest używana jest własnościowy. Ulga internetowa to suma 760 zł rocznie, odliczana kolejno przez dwa następujące lata po sobie. Warunki uzyskania to wskazanie jej w załączniku PIT/O oraz dowody wpłaty za usługę w roku, za który rozliczamy się z fiskusem.

Nie każdy też wie, że istnieje ulga dla krwiodawców. Jej wysokość zależy od składników krwi, oraz jej rodzaju. Jeśli ktoś oddawał krew rzadkiej grupy, za 1 litr jest to kwota 130 zł. Za jeden mililitr krwi oddanej na cele diagnostyczne – 1 zł. Inaczej sprawa ma się z osobami, które zostały poddane zabiegom poprzedzającym pobiernie krwi – np. uodpornienia. Wtedy, za 1 litr takiej krwi, kwota do odliczenia to 200 zł. Litr osocza pobranego od dawcy po uodpornieniu to 350 zł. Za sam zabieg uodpornienia dawcy, można odliczyć kolejno 50 zł (za pierwszy zabieg) i 25 zł za każdy kolejny. Jeśli pobrano składniki krwi metodą aferezy, za cały zabieg można odliczyć 130 zł.

Wszyscy zapominalscy do 30 kwietnia mogą jeszcze złożyć zeznanie podatkowe. Jeśli tego nie zrobią, mogą spotkać ich przykre konsekwencje, których lepiej zawczasu uniknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *