Zakup samochodu używanego – na co uważać?

Zakup samochodu używanego - co musisz wiedzieć?

Zakup samochodu używanego, często wiąże się z tym, że musimy pogodzić się z jego wadami. Nie można się nastawiać na to, że będzie to auto w stanie idealnym. Trzeba wziąć pod uwagę, że te samochody również służyły komuś wcześniej, więc jak to już niestety bywa, niektóre rzeczy się psują (z winy właściciela jak i ze starości). Na co jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę, gdy zdecydujemy się już wziąć kredyt na samochód i kupić używany pojazd?

Handlarze samochodami nie mają żadnych skrupułów w sprzedawaniu ładnie zakonserwowanych staroci, które mogą się w każdej chwili rozpaść. Zakup samochodu używanego może wiązać się z tym, że z zewnątrz widzimy ładny lakier, zero rdzy, ale całe podwozie będzie zgniłe. Takie pułapki zastawiają osoby, które chętnie wykorzystują niewiedzę i brak znajomości w temacie klienta. Czytając ogłoszenia w Internecie, natkniemy się na setki pięknych epitetów na temat auta, które akurat ktoś sprzedaje. Wspomniany „bardzo ładny lakier”, jest często nałożony bezpośrednio na rdzę, a „idealny na swój wiek”, to bardzo zły stan, ale zapewne znajdzie się jeszcze gorszy samochód itd. Trzeba mieć otwarty umysł i czytać między wierszami.

Zakup samochodu używanego

Pierwszym krokiem przy kupnie używanego samochodu jest jego dokładne oglądnięcie. Trzeba sprawdzić, wszelkie rysy, ślady korozji, odpryski oraz ślady po szpachli. Warto jednak wziąć pod uwagę, że używane auto nie musi mieć idealnego lakieru. Jeśli chodzi o korozję, trzeba liczyć się jednak z faktem, że jest ona bardzo szybko postępująca. Naprawa takich mankamentów jest bardzo droga i często nieopłacalna względem samego samochodu. W dodatku, jeśli jest ona bardzo widoczna, samochód może nie przejść kontroli technicznej. Możemy również poprosić, aby sprzedający podjechał samochodem na kanał, gdzie będziemy mogli zobaczyć stan samochodu od spodu. Jeśli występują dziury w progu bądź podłodze – samochód od razu powinien być zdyskwalifikowany, ponieważ nie chcemy, żeby nasz kredyt na samochód musiał opiewać większą kwotę.

Samochód nie jest inwestycją, ponieważ z wiekiem jego cena maleje. Po marnej naprawie blacharskiej auto traci jeszcze więcej na wartości. A do takich „napraw” niestety dochodzi bardzo często. Handlarze często współpracują z tanimi rzemieślnikami, którzy mają przygotować samochód z zewnątrz do sprzedaży. Robią to bardzo szybko i tanio, dlatego zazwyczaj efekt widoczny jest tylko chwilowo.

Dlatego, jeśli zdecydujemy się na zakup samochodu używanego, musimy się bardzo dobrze nad tym zastanowić. Trzeba wziąć wszystkie za i przeciw. Nikt nie chce wziąć kredytu na samochód tylko po to, żeby potem martwić się wszelkimi naprawami i marnować kolejne pieniądze na doprowadzenie go do stanu używalności. Handlarze zarabiają na niewiedzy kupca, więc jeśli pokażesz, że nie masz za wiele pojęcia o motoryzacji, będziesz dla nich łatwym łupem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *