Zwrot towaru bez podania przyczyny

Umowa poza lokalem przedsiębiorcy

„Aż czternaście dnia na zwrot towaru!” Pewnie widzisz to hasło w wielu sklepach internetowych. W założeniu właścicieli, pewnie powinno skłaniać do zrobienia zakupów dokładnie w tym sklepie. Niestety – jakkolwiek brutalnie to nie brzmi, jest to tylko chwyt marketingowy. Czternaście dni na zwrot towaru kupionego poza siedzibą sprzedawcy lub na odległość, mamy zagwarantowany prawem i nie zmieni tego brak adnotacji na stronie.

Umowa kupna i sprzedaży zawierana poza lokalem przedsiębiorcy

Umowa poza lokalem przedsiębiorcy
Umowa poza lokalem przedsiębiorcy

Osoba fizyczna lub osoba prawna, która prowadzi działalność gospodarczą, robi to w określonej nieruchomości lub ruchomości. Ta pierwsza to po prostu budynek lub jego część. Ruchomością może być pojazd, w którym na przykład przygotowywane są potrawy (food truck), lub z którego sprzedawane są inne rzeczy materialne. Jeśli z przedsiębiorcą zawieramy umowę w innym miejscu niż to, gdzie prowadzi swój biznes, jest to umowa zawarta poza lokalem przedsiębiorcy.

Umowa kupna i sprzedaży zawierana na odległość

Umowa na odległość
Umowa na odległość

Jeżeli obie strony umowy w czasie jej zawierania nie znajdują się w tym samym miejscu, to możemy mówić o zawarciu jej na odległość. Przykładem może być, rzecz jasna, sprzedaż online, kiedy siedząc w domu wybieramy (mniej lub bardziej) niezbędne nam rzeczy. Inną taką sytuacją jest zawarcie umowy przez telefon. Jednak to wciąż nie wyczerpuje możliwości zawierania umowy na odległość. Wypełnienie formularza sprzedaży wysyłkowej również się kwalifikuje.

Od kiedy można liczyć czas na zwrot towaru bez podania przyczyny

O tym, że mamy 14 dni, już wiemy. Ale od którego momentu możemy liczyć ten termin? To zależy. Gdy chodzi o rzeczy niematerialne – np. abonament na telefon lub internet, albo jakąś inną usługę, to liczymy 14 dni od chwili, w której zawarliśmy umowę. Natomiast gdy przedmiotem naszej umowy jest rzecz, to mamy kilka możliwości.

Sytuacja pierwsza – chodzi o rzecz wysłaną w całości za jednym razem. Wtedy mamy 14 dni na zwrot towaru bez podania przyczyny od momentu, w którym rzecz dostaliśmy w posiadanie – wyjęliśmy z paczkomatu, odebraliśmy od kuriera, czy też z poczty lub od listonosza.

Sytuacja druga – rzecz przychodzi do nas partiami. Z różnych powodów, czasem również związanych z możliwościami jednorazowej wysyłki, rzecz dostajemy w kilku paczkach. Wtedy 14 dni liczymy od momentu, w którym dojdzie ostatnia z nich.

Sytuacja trzecia – kupiliśmy coś i umawiamy się, że każdego miesiąca będziemy dostawać taką samą rzecz. Wobec tego będzie to świadczenie ciągłe. Wtedy też możemy tylko po pierwszym odebraniu towaru, zwrócić go bez podania przyczyny w ciągu 14 dni. Dostaw w kolejnych miesiącach (czy też kwartałach, latach itd.), nie będzie można zwrócić w tym trybie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *